Skills
Arts & Design
76
Food & Baking
59
Ceramics & Handicraft
43
Home & Garden
46
Beverages & Tastings
36
Nature & Outdoor
42
Textile crafts
33
Health & Beauty
25
Dance, Music & Theatre
10
Languages
3
Fit for groups
Ta med dig arbetskollegorna och kom på en kreativ och härlig drejstund tillsammans. Vi har möjlighet att ta emot 14 deltagare om varje person ska ha sin egna drejskiva under hela eventet, annars 30 personer. Du väljer oss för den mysiga stämningen och platsen, en kreativ studio som andas stillhet och ro. Vi är också måna om hållbarhet, allt material återbrukas. Det som inkluderas är kurs 2-3 med privat lärare, ca 1.5kg lera per pers att dreja med, kurskompendium, låneförkläden, kaffe och 2 alster/pers som sen får sparas och färdigställas. Vi beskickar sen (gör iordning alsterna i botten etc), bränner och glaserar verken åt er. Ca 3-4v senare är konstverken klara för upphämtning.
You'll learn
Linn Drejverkstaden
Since 2021
Det är jag, Linn Ajland Liffner, som står bakom Drejverkstaden. Jag själv fann vägen till keramiken och framförallt drejning, när jag blev utbränd för några år sedan. Att få arbeta med händerna, det meditativa i det, den absoluta närvaron som krävs, liksom kontakten med lera och naturen gjorde underverk för min återhämtning. Och det vill jag dela med mig till fler. Att just dreja är otroligt stressreducerande på så många plan och min förhoppning är att fler hittar till denna underbara hobby.
Safety measures
Keep a safe physical distance between yourself and other people. When you meet your host(s) and other guests, don't shake hands or hug – try a no-contact greeting instead.
Cancellation policies